Занимљивости

На олимпијаду и на чај – у Сочи

032449

Црноморско љетовалиште Сочи припрема се да догодине постане дом учесницима Зимских олимпијскиг игара. Тај дио Русије такође је дом индустрији производње чаја, која овдје живи још од царске ере, а данас је понос и дика тог руског региона, пише АФП.

Сочи је најсјеверније мјесто на свијету у којем постоје плантаже чаја.

Прве стабљике засађене су у региону још 1903. године, а 110 година касније, поља чаја простиру се на 600 милиона хектара што – примјећује француска агенција – можда представља изненађење за љубитеље чаја који су навикли на чај из Кине, Индије и Јапана.

За добар род чаја, заслужна је клима у Сочију.

„Тачније, ми имамо зиму, током које температуре падају испод нуле, па имамо успјешну индустрију чаја. Захваљујући хладноћи, паразити који обично нападају чај овдје не могу да опстану. Зато не морамо да користимо пестициде – што значи да наш чај испуњава више еколошке стандарде и – укуснији је“, каже Вјачеслав Мороз из „Дагомис чаја“.

Када оберу листове, носе их у фабрику и бирају најбоље. За један килограм чаја, потребно је 4,5 килограма лишћа – зеленог или црног, зависно од степена ферментације.

Око 500 килограма чаја који сваке године изађе из ове фабрике пакује се у кутије или кесице. То руководству фабрике даје прилику за креативност и маркетинг.

„Некада, када смо ручно радили у производњи чаја, могли смо да пакујемо само у картонске пакетиће од 50 и 100 грама. Данас, правимо разноврсне сувенир-пакетиће“, каже шефица производње Нина Вакручева.

Неколико километара од фабрике, љубитељи чаја одсједају у колибама у шуми, посвећеним локалној индустрији. Ту могу да дегустирају и купе чај.

Двије Рускиње које су посјетиле колибу одушевљене су чајем.

„Овај чај је заиста укусан, пробала сам разне врсте, а овај сам одмах завољела“, каже једна од њих, а друга додаје: „Сладак је, одмах ми се допао и – сви би требало да га пробају.“

Засад, чај из Сочија може да се купи само у Русији и неколико бивших совјетских република. Произвођачи, међутим, планирају да представе свој чај и остатку свијета догодине, на Олимпијади, и да свој бренд извезу и на Запад.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *