Вијести, Свијет

Немачко „не“ Асаду

017122467_30300

Берлин – Сиријски председник Асад би поздравио, када би Немачка преузела улогу посредника у сукобу у Сирији. Савезна влада то категорички одбија. Исправна одлука, сматрају политички стручњаци.

Сирија је управо почела, под контролом међународних стручњака, са уништавањем арсенала отровног гаса. А сада је председник Башар ал-Асад изненадио изјавом, која се може схватити као позив немачкој влади. У опширном интервјуу за магазин „Шпигел“, Асад је одбацио сваку одговорност за насиље у својој земљи. Истовремено је сигнализовао отвореност за посредничку улогу Берлина. „Радовало би ме, када би посредници из Немачке дошли у Дамаск, како би са нама разговарали о правој ситуацији“, рекао је он и истовремено нагласио: „Ако ипак мислите да морате да нас изолујете, онда ћу само рећи: Тиме изолујете сами себе – и то од стварности.“

Треба подржати опуномоћеника УН

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле одлучно је одбио понуду: „Лахдар Брахими је специјални представник УН за Сирију и ми свом снагом подржавамо његове напоре као посредника у проналажењу политичког решења“, рекао је Вестервеле током посете Авганистану. Осим тога, он је критиковао то што Асад пориче да је у Сирији коришћен бојни отров: „Негирање и оспоравање сигурно нису подесни да се припреми тло за мирно решење у Сирији“, рекао је немачки министар спољних послова.

Стручњак за Блиски исток Гидо Штајнберг сматра да је одбијање немачке владе да преузме улогу посредника, исправна реакција: „Сви који раде на политичком решењу у Сирији, требало би да подржавају Лахдара Брахимија“, истакао је тај научник из немачке фондације „Наука и политика“ у разговору за ДW. Појединачним државама је практично забрањено да заузму такву, посредничку позицију. Осим тога, каже Штајнберг, Немачкој предстоји и формирање владе и тиме прагматична препрека: „Тренутно нико не зна ко ће бити следећи министар спољних послова.“

И Томас Јегер, професор за међународну и спољну политику на Универзитету у Келну, хвали одлуку савезне владе: „Антиподи у сиријском конфликту су посебно САД и Русија. Када би немачка влада одлучила да посредује у сукобу између САД и Русије, то би било политички претенциозно.“

Политика према избеглицама

Ипак, Немачка би требало да постане активна у сиријском сукобу, каже Гидо Штајнберг. „Сматрам да Немци на неки начин у сваком случају морају да реагују, како би Сирији показали да нисмо равнодушни према сукобу, како се њима често чини.“ Штајнберг конструктивну помоћ види у политици према избеглицама. Најпре Турска треба поново да отвори границе и прихвати више избеглица. Савезна влада би могла ту да пружи логистичку и финансијску подршку. Истовремено је Либану и Јордану неопходна помоћ. Тим земљама прети политичка нестабилност због несразмерно великог броја људи којима су пружили смештај, страхује Штајнберг. „Потом, у другом кораку, Европска унија мора да прихвати више избеглица. Ту би Немци такође могли нешто да учине.“

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *