Технологија и Наука

Научници праве мапу микроорганизама

138647

ВАШИНТОН – Амерички научници позивају добровољце широм свијета да им шаљу узорке са свог тијела како би саставили мапу микроорганизама у људском организму.

Тијело садржи око десет билиона људских ћелија и чак 100 билиона микроба који природно насељавају организам, а неки од њих су неопходни за здравље.

Сви заједно представљају људски микробиом. Научници су у новом пројекту за испитивање цријевне флоре покренули акцију за прикупљање средстава, али и узорака микроба, од хиљада људи широм свијета.

Микроби су свуда око нас и у нама, упозоравау научници, а ово истраживање могло би да доведе до сигурне дијагнозе свих заразних болести.

Добровољцима шаљу стерилне цјевчице са штапићима са ватом који се користе за узимање узорака.

Кампањом базираном на интернету прикупљају се узорци и новчани прилози за такозвани „Амерички стомачни пројекат“.

Штапиће шаљу људима широм свијета, од којих се тражи да опишу своју исхрану, своје здравље и лијекове које узимају, а затим да штапићима узму узорке из уста, са дланова, чак и са употријебљеног тоалет папира или дјечије пелене, и пошаљу их у ову лабораторију.

Директор лабораторије Крис Лаубер каже да свако може да учествује у програму, без обзира да ли је болестан или не, да ли узима антибиотике и шта једе.

Корисни микроби потпомажу варење и држе оне лоше под контролом, кажу научници. Али, претјерана употреба антибиотика, лоша исхрана и загађења могу да униште добре стомачне микробе.

Неки научници вјерују да промјене у саставу стомачне флоре чак могу да допринесу гојазности и дијабетесу – наводи „Глас Америке“.

Компанија „Други ген“ нада се да ће на основу детаљних анализа узорака од људи широм свијета произвести нове лијекове.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *