Вијести, Свијет

Бивши логораши туже немачку телевизију

Ausvic

Израз „пољски логори“ за концетрационе логоре у Пољској, у којима су немачки нацисти усмртили милионе људи, неприхватљив за бивише логораше, који су тужили немачку телевизију. Израз је увредљив и асоцира да су Пољаци, а не Немци, саградили те „фабрике смрти“, наводи се у тужби.

Логораши који су преживели пакао концентрационог логора Аушвиц и других фабрика смрти које су у окупираној Пољској током Другог светског рата подигли немачки нацисти туже суду немачку телевизију ЗДФ због тога што те логоре повремено назива „пољски концентрациони логори“.

Тужбу суду са захтевом за извињење и одштету од 12.500 евра која ће бити предата у добротворне сврхе подноси секретар пољског удружења преживелих логораша Карол Тендера.

То је већ трећа тужба судовима у Пољској против немачких медија због израза који може да се протумачи као да су логоре у којима су немачки нацисти побили милионе Јевреја оснивали Пољаци.

„То је увредљиво и опасно, зато што младе генерације не знају много о историји и таква формулација ствара и одржава лажну слику света“, рекао је Тендера.

„Неки медији тако пишу из своје глупости, други злонамерно, а Немци сигурно наменски да лажима скину са себе одговорност. Пољска влада реагује млако, па морамо ми, последњи сведоци трагедије“, рекао је Тендера.

Пољска јавност посебно је осетљива на израз „пољски логор“, како често медији у свету, имајући на уму географску одредницу, називају највећи међу бившим нацистичким логорима Аушвиц – Биркенау, у којем је усмрћено више 1,1 милиона људи, махом Јевреја.

Од средине прошле деценије, на иницијативу пољског дневника Жечпосполита, Пољаци бомбардују протестним мејловима редакције које употребе у текстовима формулацију „пољски логори“, а извињење и исправку захтевају редовно и пољски амбасадори у тим земљама.

Вишегодишња кампања Пољака и дипломата резултирала је тиме да је у кодексима и упутствима многих утицајних медија у САД изричито наведено да се формулација „пољски логори“ не сме користити.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *