Вијести, Регион

Србија: И жене и мушкарци у пензију са 67?

000504

Према ономе како ММФ види пензијску реформу у Србији и жене и мушкарци требало би да иду у пензију са 67 година, пише данашњи „Блиц“.

Како наводи лист, о томе је Зузана Мургасова, која предводи мисију, приликом своје посљедње посјете обавијестила Владу Србије.

Када би ресорна министарства финансија и рада прихватила овај приједлог, за одлазак у пензију у Србији мушкарци би морали да раде двије године дуже него данас, а жене седам.

Синдикати, али и Министарство рада томе се противе, тврдећи да Србија има економске и демографске специфичности и да нас ММФ не може третирати као остале европске земље.

У ПИО фонду за „Блиц“ кажу да нису преговарач са ММФ, али подсјећају да је измјена услова за одлазак у пензију већ почела – по садашњем закону граница ће се све до 2023. помјерати сваке године по четири до шест мјесеци.

Практично, за десет година мушкарци ће одлазити у пензију ако испуне услов да имају минимум 58 година живота и 40 година стажа, а жене 58 година и 38 година стажа. У односу на ову годину мушкарци ће 2023. за одлазак у пензију морати да буду четири године старији, а жене пет.

У Министарству рада кажу да је ресорни министар Јован Кркобабић против изједначавања услова пензионисања за жене и мушкарце.

„Положај жена у Србији је специфичан, не постоје ни економски, ни социјални услови да жене раде до 65 година старости, а да не говоримо о томе колико је граница оштра“, кажу у Министарству.

Ранка Савић, предсједник Асоцијације слободних и независних синдиката тврди да је и на састанцима са бившим шефом мисије ММФ за Србију Албертом Јегером могла чути како би се у пензију требало ићи са 67 година.

„Аргумент је био да је то европски просјек, али ја питам да ли се наши радници могу изједначити са европским. Ми смо имали санкције, бомбардовање, отпуштања, низак стандард, а све су то стресови који скраћују животни вијек“, каже Савић.

Никола Алтипармаков, члан Фискалног савјета изричит је да су пензијске реформе неопходне. Он додаје и да због економских и демографских проблема Србије промјена пензионог система мора бити и бржа и ефикаснија.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *