Занимљивости

Виолина која је потонула са Титаником

028903
Виолина од ружиног дрвета, која је припадала шефу оркестра на Титанику, пронађена је на једном тавану у Енглеској, а њена аутентичност је потврђена 101 годину послије бродолома „непотопивог“ брода, саопштила је данас британска аукцијска кућа Хенри Олдриџ.

Било је потребно пуних седам година да се утврди поријекло инструмента који је чудом преживио драму, објаснио је Ендрју Олдриџ. Виолина је припадала Валасу Хартлију, шефу оркестра који је остао упамћен по херојском чину јер је свирао све док брод није нестао у Атлантику у априлу 1912. године. „Хартлијево тијело је било десет дана у мору, а виолина се налазила у кожном коферу који је био причвршћен за његово тијело“, испричао је Олдриџ. Остало је забиљежено и да је Хартлијева мајка изјавила: „Знала сам да ће умријети грлећи своју виолину. Био је страсно привржен том инструменту“.

Виолина, поклон његове вјеренице Марије Робинсон, имала је сребрну плочицу на којој је писало „За Валаса, поводом наше вјеридбе. Марјиа“, што је помогло да се утврди њена аутентичност. Након што су откриле виолину, канадске власти су је послале Марији, а након њене смрти 1939. године, инструмент је повјерен Војсци спаса. У једном писму с почетка 40-их година, професор музике из ове организације је написао: „Немогуће је свирати ову виолину, сигурно због њеног бурног живота“. Инструмент је након тога дат једној породици која га је чувала на тавану. Виолина је процијењена на 100.000 долара и биће изложена у вијећници у Белфасту, граду у којем је Титаник направљен.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *