Занимљивости

Луксузни производи ван удара кризе

014102
Економска криза „дрма“ Европу и добар дио свијета, али луксузни производи и брендови и даље су веома тражени, без обзира на високе цијене.

Прошле, 2012. године, продаја на тржишту луксузне робе у свијету премашила је 200 милијарди евра! За индустрију то значи раст од седам одсто.

Тако се „Гучијева“ торба или профињен ручни сат „картије“ добро продају уз луксузне модне додатке, показују истраживања тржишта.

Маркетиншки стручњаци сматрају да ће овај тренд бити настављен све до средине наредне деценије.

Од 2000. године „Беин компани“, у сарадњи са италијанским луксузним брендом „Фондација Алтагама“, анализира тржиште и успјешност пословања 230 свјетских и водећих произвођача луксузне робе.

Истраживања показују да се ова индустријска грана развила у глобално тржиште. Скупи сатови, уникатан накит или елегантне маркиране ципеле не продају се само у неколико регија у свијету.

Данас готово 50 одсто промета отпада на азијске клијенте!

Према истраживању, и даље ће расти тржиште скупоцјених марки за око два до три одсто у Европи, пет до седам одсто у САД и два одсто у Јапану.

Кина постаје најснажније тржиште, ту се очекује раст за 20-ак одсто у будућности.

У Европи и САД конзументи луксузних производа углавном су старије генерације. Супротно је у азијским земљама: тамо су клијенти све млађи.

Укупно 30 одсто промета у индустрији луксузне робе производи се у земљама у развоју. Ту су земље попут Азербејџана, Бразила, Индонезије, Казахстана, Малезије, Мексика, Јужне Африке, Турске и Вијетнама – које су постала нова тржишта за луксузне производе.

Истраживања показују да се повећавају наруџбине путем интернета, а смањује профит у робним кућама.

Занимаљиве су и маркетиншке анализе полне струткуре конзумената луксузне робе и њихових интересовања.

Све више жена жели луксузне ствари у традиционално мушком подручју – као што су пословна одијела или профињени сатови.

Истовремено, мушкарци се све више окрећу модним темама и дизајну.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *