Регион

Леон Панета: Мучења помогла да се пронађе Бин Ладен

leon-paneta-2_0

Министар одбране САД и бивши шеф ЦИА Леон Панета признао је да су САД користиле мучења ради добијања информација о томе где се налази Осам бин Ладен. светски терориста број један био је убијен у операцији америчких специјалаца у пакистанском Аботобаду 2. маја 2011. године.

У САД управо је започела пројекција филма познатог режисера Кетрин Бигелоу Циљ број један о операцији ликвидације главног непријатеља Америке. У филму је показано да су податке о томе где се налази бин Ладен агенти ЦИА и ФБР „цедили“ из затвореника логора Гуантанамо мучењем.

У програму америчог канала Ен-би-си Састанак са штампом, Леона Панету су питали колико верзија филма одговара стварности. Бивши шеф ЦИА је рекао буквално следеће:

Као прво, не треба заборавити да је то филм. А ја сам преживео реалне догађаје. А они су такви. Да бисмо сложили обавештајну слагалицу, што нас је и довело до бин Ладена, користили смо много обавештајних информација. Слагалица је имала много делова. Да, нешто смо добили од примене оних метода ислеђивања које смо користили у то време.

Правобранилачка организација Амнести интернешнл назива логор Гуанатанамо, на истоименој америчкој војној бази на Куби, најскандалознијим местом кршења људских права. Или највећим савременим концентрационим логором под надзором САД. Гуанатанамо је направљен за време Џорџа Буша млађег. У јеку његове оптерећености 2003-2006. године тамо је држано до 800 људи. Сада у затвору има око двеста затвореника. То су углавном муслимани из свих крајева света. САД из називају терористима. Затвореницима се намерно не даје статус ратних заробљеника, сматрају их терористима. Тако могу да их изведу ван деловања међународних конвенција.

За мучења у Гуантанаму одавно већ сви знају, говори генерални директор руског Центра за политичку коњуктуру Сергеј Михејев.

Мислим да код Американаца у том погледу делује цинични морал, при којем све што им је корисно, то је и добро. Корисно им је да неког убију или измуче до смрти, значи то може да се ради. А када почињу да оптужују друге за кршење људских права, овде се такође испољава сасвим циничан морал по принципу Што може Јупитер, не може бик.

Најсуровије мучење је мучење водом или имитација дављења. Како сведоче бивши затвореници, такође их туку, лишавају сна, приковавају ланцима за под ћелија. Према подацима америчких листова, за време постоајња концентрационог логора, тамо је фиксирано више од 40 покушаја самоубиства због неиздрживих услова.

Одмах после доласка на власт 2009. године председник Барак Обама је обећао да ће затворити Гуантанамо. Али до данас није то учини. ЦИА, ФБР и Пентагон и даље инсистирају да без изузетних метода ислеђивања они не би успели да добију неопходне информације.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *