Живот и Здравље

Шипак јача имунитет, даје снагу

862231120522aeb5119552040292246_orig

Лечење биљем – шипак чисти крв, помаже код болова у желуцу , побољшава циркулацију. Од семенки се припрема чај који лечи грозницу, цревни катар, болести мокраћних канала.

Лековитост шипка (Rosa canina) или дивље руже у народној медицини позната је од давнина. Сврстан је међу најдрагоценије биљке јер обилује великим количинама витамина, минерала, органских киселина и других биолошки активних метерија.

Јован Туцаков, један од наших најпознатијих фармаколога, истицао је лековита својства због огромних количина витамина Ц, витамина Б, П, К, провитамина А, натријума, танина, флавоноида, лимунову и јабучну киселину, пектин, шећер и етарска уља.

Најбоље је да се бере у септембру и октобру по лепом и сувом времену, а користи се свеж или осушен. Презрео и недозрео шипак садржи знатно мање корисних састојака и зато треба брати искључиво тврде плодове црвенонаранџасте боје.

Плод садржи и угљене хидрате, протеине и влакна, а познато је да побољшава имунитет, чисти бубреге и стимулише измокравање, помаже код болова у желуцу, да се заустави унутрашње крварење и редукује крварење код менструалних циклуса, добар је код авитаминозе, побољшава циркулацију и чисти крв. Напитак од овог плода посебно се препоручује дојиљама, јер витамин Ц прелази у млеко и бебу чини здравијом и отпорнијом.

Шипак благотворно делује у случају гастритиса, пролива, а нарочито као превентива у лечењу авитаминоза. Људима који су склони стварању песка у бубрегу препоручује се да пију чај од шипка. Овај лековити плод отклања умор и малаксалост.

Благотворно делује на органе за варење, подстиче излучивање мокраће, превенира настанак камена у бубрезима и мокраћним каналима. Користи се код упалних процеса бубрега и мокраћне бешике, али може да помогне за лечење хемороида, дијареје и желудачних грчева.

Чај од шипка из којег нису извађене семенке, или пак чај само од семенки (75 г за 1/2 л воде) изванредно је средство за ублажавање бола, а помаже и код песка и камена у жучи. Добро опрани, а потом осушени плодови и семенке уситне се и ставе у хладну воду да одстоје неколико сати, а онда се у истој води кувају око 45 минута.

Потом се том уварку дода мало меда, цимета, млека и неколико горких бадема, кад још једном уври – добија се ароматичан, веома укусан чај, који се препоручује старијим људима јер обезбеђује додатну снагу. Од семенки опраних од длачица и потом осушених припрема се чај који је лек против грознице, цревног катара, болести мокраћних канала, великог кашља.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *