Вијести, Регион

Срби по генима ближи Ирцима него Русима

030385
Истраживачи из САД потврдили заборављену теорију наших научника о поријеклу старог континента. Срби и Ирци имају заједничке претке

Европљани су „од Балкана до Ирске“ дио велике породице која се блиско повезала у посљедњих 1.000 година, објавили су пре неколико дана амерички научници са Универзитета у Калифорнији. Послије анализе узорака генетског материјала са цијелог Старог континента они су били запрепашћени резултатима.

Амерички научници су утврдили да степен генетичке повезаности не зависи од близине народа.

– Невјероватно је колико су Европљани међусобно повезани. На генеалошком нивоу сви у Европи имају трагове скоро истог скупа предака од прије само хиљаду година – рекао је коаутор студије Грејем Куп, професор екологије и еволуције на Универзитету у Калифорнији.

– Овакви резултати били су предвиђени у теорији прије више од десет година, а сада имамо конкретне доказе из ДНК података.

Данас је мало познато и у самој Србији да је у стварању те теорије и пионирским истраживањима мапе гена европских народа, с циљем да се утврде путеви еволуције и миграције и еволуције људског рода велику улогу имао и Институт за нукеларне науке „Винча“. Зато резултати америчких истраживача нису били изненађење за др Драгана Алавантића из Института „Винча“ који је са др

Сањом Глишић руководио пионирским истраживањима европских гена.

– Упркос санкцијама „Винча“ је деведестих била не само учесник већ једна од референтних институција у пионирском истраживању генетског материјала људског рода и његове еволуције. Ова лабораторија била је једна од десет изабраних које су обрађивале матријал, а то је био изузетан успјех с обзиром да је у пројекту који је водио британски институт из Лестера учествовало 45 држава – каже др Алавантић.

Резултати тог међународног истраживања објављени су 2000. године и изазвали су сензацију, јер је утврђено да у узорку из Србије има више најстаријег европског генетског материјала, него било гдје на Старом континенту.

Иако су научници из „Винче“ сматрали да испитивања треба наставити, све државне управе, од тада до данас, су се оглушиле о њихове молбе.

– С друге стране, послије ових резултата у свјетски пројекат истраживања мапе гена укључиле су све сусједне државе, Хрватска, Мађарска, БиХ, јер су схватиле да ова истраживања имају велику научну, али и политичку тежину.

Нажалост, код нас политичари нису имали визију – резигнирано констатује др Алавантић.

Он истиче да се још тада показало да је наше подручје настањено врло рано.

– Наравно, резултати говоре о људској врсти а не о нацијама, мада се у дневној политици то радо и често злоупотребљава. Чињеница је да је у Србији утврђено највише старог генетског материјала, као што је чињеница да су археолози утврдили да је овдје настала најстарија металургија, да је код нас Лепенски вир и центар Винчанске цивилизације. То говори да је овај дио Балкана био важна станица у еволуцији и миграцијама удског рода ка сјеверу и западу Европског континента – наглашава др Алавантић.

Он подсећа да су још та рана истраживања показала да у српском узорку има највише најстаријег генома ХГ2 и да смо по томе ближе Грузинима, Ирцима и неким Нордијцима него – Русима. На мапи гена америчких истарживача такође се показује да становништво Србије има генетску „фамилију“ у области Нормандије и у Ирској. То се на први поглед коси с теоријом да су блиски народи генетски најсличнији.

– Амерички истраживачи сада сматрају да баријере као што су планински вијенци и језичке разлике незнатно смањују повезаност међу регионима. Међутим, свако истраживање може се тумачити на разне начине. Могуће је претпоставити да је у случају Србије, Ирске и Нормандије ријеч о изолованим регионима гдје се очувао изворни генетски материјал Келта, који су у тим областима живели. Било би веома корисно за Србију да се врати у овај свјетски пројекат мапирања гена, с обзиром на то да смо били једни од његових утемељивача – закључује др Алавантић.

ХРВАТСКА ГЕНЕТСКА РОКАДА

Генетска истраживања често се злоупотребљавају у дневној политици, чега се научници највише плаше.

– Послије првих истраживања и резултата из 2000. године загребачки „Вјесник“ је објавио текст о томе како су Срби утврдили да је истина оно што Хрвати одавно тврде – да су несловенског поријекла и аутохтони на овој територији – подсјећа др Алавантић.

– Недавно су, пак, истраживања у којима Србија није учествовала, а Хрватска јесте, показала да код Хрвата превлађује – српски генетски материјал.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *