Вијести, Регион

Наплата паркинга и одношење „пауком“ незаконито

005369

Наплаћивње паркинга, премјештање аутомобила пауком, као и фотографисање непрописно паркираних возила које врше комунални полицајаци у Бањалуци, незаконито је, крши елементарна грађанска права и вређа Устав РС, који гарантује та права, тврде бањалучки адвокати и стручњаци за саобраћај.

Како наводе адвокати у својим иницијативама поднесеним Уставном суду РС, од када је донијет Правилник о премјештању, блокирању и деблокирању непрописно паркираних возила у Бањалуци, паук аутомобиле у граду односи, а комунални полицајци сликају на основу прописа које је донио градоначелник града Бањалуке, односно Статута града и Одлуке о безбједности саобраћаја, а не на основу Закона о безбједности саобраћаја на путевима БиХ, из чега јасно произлази да они то не би смијели да раде.

Бањалучки адвокат Милан Романић, који је међу првима поднио иницијативу и још чека одговор Уставног суда РС, каже да само закон може бити основа за доношење правилника, а да то никако не могу бити одлуке и статути, јер немају законску снагу.

– Безочно и немилице купе аутомобиле по граду, наплаћују казне и паркинг, а немају никакво упориште у закону, па је самим тим и њихово дјеловање незаконито. Осим тога, Европска конвенција о људским правима каже да свако има право неометано уживати у својој имовини, осим када је то у јавном интересу и под условима предвиђеним управо у закону. Како ова поступања нису предвиђена законима, онда ни блокирање и фотографисање које раде радници Комуналне полиције није законито. Имајући то у виду, намећу се питања да ли је и у складу с којим законом донесен овај правилник и да ли је у складу са Уставом и законима РС – објаснио је Романић.

Са Романићем се потпуно слаже и Миленко Јаћимовић, предсједник Удружења за унапређење безбједности саобраћаја РС, који каже да је нелегално дјеловање паука ријешено тако што са радницима паук-службе градом увијек крстари и један полицајац, који има овлаштење да премјести аутомобил према Закону о безбједности саобраћаја на путевима БиХ.

– Градске власти су тога свјесне, па су зато са пауком послале и полицајца, па је одношење возила постало полулегално. Важно је истаћи да паук, чак и када је са њима полицајац, нема право да подиже возила са зелених површина и тротоара, јер у закону пише само „коловоз“. Што се тиче фотографисања непрописно паркираних возила, и оно је незаконито, јер комунални полицајци немају овлаштење да кажњавају у области безбједности у саобраћају, него само полиција, и то је ситуација „ако прође – прошло је“ – каже Јаћимовић.

Када је у питању став градске управе Бањалуке о овим, у најмању руку спорним одредбама, они говоре да га немају и да чекају одлуку Уставног суда РС.

– Не могу да коментаришем њихове захтјеве и иницијативе, јер Уставни суд РС није донио своју одлуку. Ми радимо како раде и други већи градови слични Бањалуци, као што су Загреб, Ријека или Сплит, гдје су на готово исти начин рјешили проблем. Једно је јасно, не може се узурпирати јавна површина, поготово не од стране којекаквих надобудних адвоката, који заузму мјесто за инвалиде и онда да се обрачунавају са градским властима преко иницијатива Уставном суду РС. Нећу то да коментаришем, све је по закону, а посљедњу ријеч ће имати Уставни суд РС – рекао је Бранимир Папић, шеф Одсјека за паркинге и гараже АСБЛ.

МУП: Паук-служба је у надлежности града

У Министарству унутрашњих послова РС кажу да не могу коментарисати рад Одсјека за паркинге и гараже у Бањалуци, а објашњење како комунални полицајац има надлежност да издаје прекршајне налоге када се фотографише возило, нисмо добили.

– Паук-служба је у надлежности Одсјека за паркинге и гараже и једино су они надлежни да то коментаришу. Ми можемо да објаснимо само оно што ми радимо, а то је да наши службеници пишу налоге када паук односи возило. Све је у надлежности града, па је боље да њих питате – рекла је Мирна Шоја, портпарол МУП-а РС.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *