САВЕТ МИНИСТАРА УНИЈЕ ПОХВАЛИО ВУЧИЋЕВУ СРБИЈУ И ПРИЗНАО – ПРОШИРЕЊА ЋЕ БИТИ „АКО ЕУ БУДЕ СПОСОБНА ДА ТО ОСТВАРИ“
САВЕТ министара Европске уније тражи од Србије да се постепено усагласи са спољном политиком ЕУ, похваљује напредак Србије у реформама правосуђа и у бици против корупције и организованог криминала, као и економске и структурне реформе, иако подвлачи да су ту нужни додатни напори.
То се наводи у нацрту закључака које у уторак у Бриселу треба да усвоји Савет министара иностраних послова ЕУ, а у које је имала увида агенција Бета.
Савет министара иностраних послова ЕУ такође истиче добру припремљеност српских власти за отварање поглавља о владавини права и темељним слободама у преговорима о чланству с ЕУ, али не указује да ли би прво поглавље ускоро могло бити отворено.
У овом документу се каже да „Савет министара позива Србију да се постепено усагласи са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, у склопу Преговарачког оквира (ЕУ-Србија), мада се изричито не спомињу санкције ЕУ према Русији.
Савет министара Европске уније потврђује политику пријема нових земаља у чланство, уз „строге и поштене услове, начело сопствених заслуга, с тим да ЕУ буде способна да то оствари“.
У закључцима који ће бити усвојени на темељу расправе о Стратегији проширења и годишњих извештаја о земљама на путу у ЕУ које је израдила Европска комисија подвлачи се такође да и грађани у земљама кандидатима за чланство у ЕУ и земљама чланицама морају бити уверени да је проширење корисно.
Кандидати за чланство ће постати интегрални део ЕУ само ако у потпуности испуне утврђена мерила, наводи Савет министара ЕУ који би, као и досад, своје закључке требало да поднесе на усвајање лидерима Уније који заседају крајем недеље.
У припремљеном документу се истиче да је увређење владавине закона од кључне важности за европску перспективу земаља Западног Балкана, „а хитна пажња мора бити посвећена реформи правосуђа, борби против организованог криминала и корупције, слободи изражавања и медија, као и правима мањина“.
„Владавина закона је од пресудног значаја такодје за економски развитак и стварање повољних услова за пословање и инвестиције“, наводи се у нацрту закључака Савета министара ЕУ.
Бета
Извор: Факти.рс