Вијести, Технологија и Наука

Кина произвела нови луноход, угледајући се и на модул „Апола“

  • Упркос том што конструкција на први поглед изгледа једноставно, луноход је направљен од суперчврстих материјала и може да се креће и по неравном терену – саопштио је заменик главног конструктора Чен Хан Цин

НА САЈМУ високих технологија у граду Чунгкинг на југозападу Кине Пекинг је представио свој нови луноход.

Како наводи лист China Daily, машину је конструисала Државна управа НРК за одбрамбену науку, технику и индустрију у сарадњи с Центром за свемирска истраживања при Министарству образовања.

По речима заменика главног конструктора Центра за свемирска истраживања Чен Хан Цина, овај космички четвороточкаш предвиђен је за двочлану посаду.

Чен Хан Цин није открио цену пројекта.

„Центар тренутно ради на производњи још два слична „превозна средства“ – казао је он.

„Упркос том што конструкција на први поглед изгледа једноставно, луноход је направљен од суперчврстих материјала и може да се креће и по неравном терену“ – нагласио је конструктор.

Он је истакао да је приликом пројектовања изучавано америчко искуство конструисања месечевог модула свемирског брода „Аполо“.

Кина већ има искуство у производњи лунохода.

Пекинг је представио свој нови луноход.

Пекинг је представио свој нови луноход.

„Зец од жада“, који је извршио меко слетање на Месец средином децембра прошле године, пребачен је у режим спавања.

Међутим, током промене режима догодио се квар и машина још увек није доведена у радно стање.

Кинески програм изучавања Месеца састоји се од три етапе. У оквиру прве фазе 2007. године успешно је лансиран сателит „Чанг Е 1“. Он је провео у орбити Месеца 16 месеци.

Захваљујући њему, направљена тродимензионална мапа дела површине Месеца високе резолуције. Други сателит „Чанг Е 2„ послат је ка Месецу 2010. године ради фотографисања појединих делова, где би требало да приземље следећи луноходи.

Лансирање „Чанг Е 3“ и „Чанг Е 4“ – друга фаза кинеског програма изучавања Месеца. Она предвиђа лансирање у орбиту и спуштање лунохода на Земљин сателит.

У оквиру треће фазе, на Месецу ће бити лансирани „Чанг Е 5“ и „Чанг Е 6“, чији ће основни задатак бити да доставе на Земљу узорке месечевог тла .

Кина планира да пошаље своје космонауте на Месец после 2020. године.

Извор: Факти.рс

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *