Занимљивости

Тито и Плави воз хит у Великој Британији

030191
Више пута сам ишао на различите обиласке возом али је ово – јединствена комбинација блиске историје и задивљујућег окружења – заиста нешто специјално, пише британски новинар Едријен Бриџ.

Овога љета у оквиру понуде оператера „Explore Montenegro“ туристи из Велике Британије по први ће пут организовано моћи да обиђу Црну Гору и Србију, а највеће интересовање влада за путовање чувеним Плавим возом.

Тим поводом група британских новинара недавно је била у прилици да се провоза чувеном возном конструкцијом, у којој се дешавала историја, како за „Daily Telegraph“ пише Бриџ.

„Какви ли су се разговори одржавали у великим вагонима у којима је чак двадесет осам кожних фотеља на којима се сједили преговарачи из цијелог свијета? Какви су се уговори склапали под зеленим пригушеним свјетлом, изнад чаша и чаша домаће шљивовице“, пита се Бриџ у репортажи „Balkans train journeus: Travels whit Tito“.

Представљајући Плави воз као омиљено превозно средство Јосипа Броза Тита, предсједника бивше СФРЈ, британски новинар наводи како су се у тој конструкцији, која одолијева зубу времена, спајали исток и запад, супротстављене стране током Хладног рата и припадници Покрета несврстаних…, преноси Б92.

„Данас не морате да будете вођа неке државе да бисте се провозали овим возом“, пише Бриџ додајући да се британски туристи по цијени од 99 фунти могу провозати у једном смјеру необичним времепловом.

Са изузетком британског система за климатизацију и њемачког радио система, све у возу је направљено у фабрикама широм бивше Југославије, одушевљено наводи Бриџ, упознајући читаоце са Томасом Поповићем (75), једним од свега неколико још живих чланова посаде.

Поповић је у славна времена путовао с Титом и служио његову посаду у возу, а данас те успомене дијели са бројним знатижељницима.

На пут се креће из Београда, а крајња дестинација је Бар, гдје се путници искрцавају под мирисима маслина и Јадранског мора.

Током вишесатног путовања пролази се кроз најразличитије крајеве Србије и Црне Горе, а Бриџ је остао без даха пред љепотама кањона ријеке Таре и Скадарског језера.

Бриџ на крају текста даје детаљне информације о тури као и савјете о томе шта би још требало да обиђу туристи које пут нанесе у те крајеве.

Примјећује и да ће кад-тад на ред доћи и тема распада СФРЈ и рата, па савјетује да у се тим тренуцима не би требало водити предрасудама и унапријед осуђивати било коју страну.

Путовање Плавим возом само је дио понуде која се нуди Британцима, а обухвата и неколико дана на црногорској обали.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *