Занимљивости

Домаћа памет: српска еколошка кућа

Концепт еко куће заснива се на употреби пасивне соларне архитектуре чиме се остварују вишеструке уштеде

Концепт еко куће заснива се на употреби пасивне соларне архитектуре чиме се остварују вишеструке уштеде

Проналазач Вељко Милковић каже да се концепт његове еко куће заснива на употреби пасивне соларне архитектуре чиме се остварују уштеде: у грејању до 85 одсто, а у хлађењу 100 одсто.

Самогрејна еколошка кућа академика и проналазача Вељка Милковића из Новог Сада, представник је Републике Србије на изложби најуспешнијих примера одрживе градње у Палати нација у Женеви, саопштио је Истраживачко-развојни центар Вељко Милковић.

Под називом „Building the Future We Want“, изложбу фотографија на којој су представљени најбољи примери одрживе градње и зелене архитектуре из земаља УНЕЦЕ региона, организовали су УНЕЦЕ комитет (Економска комисија Уједињених нација за Европу) и њен Комитет за становање и управљање земљиштем (Housing and Land Management Unit).

На изложби је приказана еко кућа саграђена 1994. године у насељу Немановци у околини Новог Сада чији је власник дипл. инж. Александар Николић који је радио извођачки пројекат за тај објекат.

Концепт еко куће, према речима Миликовића, „заснива се на употреби пасивне соларне архитектуре чиме се остварују вишеструке уштеде: у грејању до 85 одсто, у хлађењу 100 одсто, осветљењу до 30 одсто и грађевинском материјалу до 10 одсто„. На тај начин се, како додаје аутор, остварује „стамбени објекат код кога се са најмање улагања остварују највеће уштеде енергије“.

Две најзначајније иновације у односу на стандардне куће су земљана заштита и рефлектујуће површине. Уштеда енергије се постиже употребом рефлектујућих површина – сјајних алуминијумских фолија – постављених изнад и испод прозорских оквира куће ради повећања сунчевог зрачења које је у овом случају 2,5 пута веће него код обичних кућа.

Разлика у односу на обичне куће је и у томе што је еко кућа укопана и прекривена земљаним слојем, а својим једином отвореном страном оријентисана је ка југу чиме се постиже максимално сунчево зрачење. Овај концепт академик Милковић истражује и развија више од три деценије, а инспирацију је према његовим речима нашао у истраживању Петроварадинске тврђаве.

До сада је направљено десетак самогрејних еко кућа, а највећа је она која је и представљена на изложби у Женеви. Изложба се одржава од 24. септембра до 15. октобра 2012. у Палати нација у Женеви, а рад Миликовића је изабран на предлог Одсека за становање Министарства грађевинарства и урбанизма Републике Србије.

Извор: Курир

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *