Занимљивости

Азурно плава планета на којој умјесто кише пада – стакло

031424

Астрономи су открили планету азурно плаве боје која кружи око звијезде удаљене 63 свјетлосне године, што је први пут да су научници могли да установе стварну боју планете ван нашег Сунчевог система, извјештавају Наса и Европска свемирска агенција.

Ријеч је о планети, названој ХД 189733б, гасовитом џину, на којој дувају вјетрови брзином од 7.200 километара на сат и влада дневна температура од 2.000 Фаренхајта (1.093 Целзијуса), што значи да је могуће да на њој, због јаких вјетрова пада течно стакло.

Плава боја не потиче од рефлексије са океана, као што је случај на Земљи, “већ због магловите, вјетровима спаљене атмосфере која садржи облаке на великим висинима, прошараним силикатним честицама”, обавјештава Наса.

 

Силикат који се кондензује у топлоти може да формира веома мале капљице стакла које свјетлуцају плавом свјетлошћу, прије него црвеном.

ХД 189733б спада у класу планета названих “врући Јупитери”. Сличне су по величини гасовитом џину у нашем соларном систему, али за разлику од Јупитера, оне су врло близу својој матичној звијезди.

 

 

Наса је помоћу телескопа Хабл открила планету 2005. године, али је тек сада на основу његових опсервација могла да утврди да је планета тамно плаве боје.

Да би открили боју планете, астрономи су мјерили колико свјетлости се рефлектује са њене површине. Користили су телескоп Хабл како би планету посматрали прије, за вријеме и послије проласка поред звијезде око које кружи.

– Видели смо како свјетлост цијелог система пада на плави дио спектра када је планета пролазила иза звијезде. Из тих података, можемо да закључимо да је планета плаве боје, јер је сигнал остао константан и у другим бојама које смо мјерили – објашњава Том Еванс са Универзитета Оксфорд.

Планета је удаљена само 4,6 милиона километара од звијезде, због чега има синхрону ротацију, што значи да је ка матичној звијезди окренута увијек једна страна планете, док је друга страна увијек у мраку.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *