Култура

Стоун: Тито је херој наше историје, Клинтонова је глупа

026386
Трострурки оскаровац, познати холивудски редитељ и сценариста Оливер Стоун изјавио је да се све више диви некадашњем предсједнику СФРЈ Јосипу Брозу Титу кога сматра херојем наше историје, јер је он, како каже, представљао „трећи правац“ између комунизма и капитализма.

Стоун каже да Сједињене Америчке Државе Титу нису придавале много пажње.

„Нисмо довољно добро препознали раскол између Југославије и Совјета, нисмо препознали снагу неутралности“, навео је Стоун, присјетивши се 1955. године и конференције у Бандунгу гдје су били још Сукарно, Насер и Нехру.

„Тито је био изузетно значајна личност… И било је занимљиво гледати га како преговара између два свијета”, казао је Стоун у интервјуу на Ал-Џазира Балканс.

Рекао је да једино Тита САД нису „скинуле с власти“, а да све друге јесу, јер Америка не воли неутралност.

„Све више се дивим Титу. Очито је да су се ствари у Југославији почеле распадати након његове смрти“, навео је Стоун. Овај вијетнамски ветеран и чест критичар америчке политике каже да је разочаран у актуелног предсједника САД Барака Обаму, а бившу државну секретарку Хилари Клинтон сматра „осорном и глупом“. Он не крије да „веома жали“ за недавно преминулим венецуеланским предсједником Угом Чавезом.

„Обама је погријешио када је 2008. године позвао да се окренемо будућности, умјесто прошлости. Прво морате рашчистити с прошлошћу. Требало је и Обама да се осврне на прошлост, умјесто што је само наставио доба терора, умјесто да га је оставио иза нас“, каже Стоун.

Упитан да ли је разочаран због тога, Стоун је рекао да јесте, али у Обаму, а не у будућност. За САД каже да су прејаке и да управо зато увијек истиче значај регионалне равнотеже попут Кине, Русије, Турске, Бразила, Венецуеле…

Зато, како каже, не подноси Клинтонову, јер је изјавила да су САД направиле одличан посао водећи свијет, пошто након Другог свјетског рата није било нових свјетских ратова. „Ето, то је рекла. Она је осорна и глупа. Уопште нема свијест да је Америка империја и да је свака империја имала свој крај… Она вјерује да су атомске бомбе најбољи начин за контролу свијета“, навео је Стоун.

Говорећи о Чавезу, Стоун каже да је био „велики човјек“ који недостаје свима који су га познавали. Чавезова смрт је, према његовим ријечима, губитак за свијет и да чињеница да су га толико мрзили говори да је, ипак, нешто значио. „То је био један изванредан дух, његова смрт је велики губитак за свијет. Био је велика личност за Латинску Америку. Био је независан од САД… Супротставио нам се и није се плашио пријетњи… У срцу је био војник“, објашњава је Стоун.

Он поручује да умјетници морају преиспитивати систем, јер он често зна бити тирански и то на „перфидан начин“, док САД то, како каже, раде „префињено“.

„Моје стољеће и мој живот су ме научили о злупотребама моћи и о превеликој моћи“, каже Стоун и подсјећа да је он свједочио свему што су САД радиле широм свијета. Његов је посао, додаје, да то пренесе, а то није лаган задатак. Стога, како наводи, његови филмови бивају критиковани прије но што су виђени. Свеједно, он обећава да ће наставити да прави такве филмове, а ако не буде могао правиће, каже, документарце, а ако ни то не буде могао – писаће.

Говорећи о Европи, Стоун каже да је она американизована. Еврозону пореди са Волстритом.

„Кажу да не смију дозволити да Грчка и Шпанија пропадну. Концепт пропадања је такав да једном кад почнете говорити о пропадању, оно постаје неизбјежно. И Њемачка ће пропасти, а потом ће наступити голема криза… Ништа није довољно велико да не би могло пропасти. Ништа”, рекао је Стоун, и додао, „зато се немојте толико ширити, како не бисте пропали“.

 

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *