Култура

Крсмановић: Други свјетски рат-грађански рат на овим просторима

030432
Историчар и некадашњи начелник Војног архива Србије, пуковник Драган Крсмановић, у нашој емисији „Некад било“ изјавио је да Други свјетски рат на територији тадашње Краљевине Југославије није био борба против окупатора, већ, прије свега, грађански рат и борба за власт.

– На овом подручју су дјеловале 24 оружане формације. То је био немогућ конфликт и нормално је да су сви користили непријатеља у борби против својих непријатеља – рекао је Крсмановић.

Он каже да су то користили и партизани, који су у „мартовским преговорима о сарадњи“ са њемачком дивизијом у Горњем Вакуфу, нудили Нијемцима заједничку борбу против Британаца, ако се њихове снаге искрцају на Балкан. Крсмановић тврди да су у те преговоре ишли Милован Ђилас, Владо Велебит и Коча Поповић.

„О томе говори Елаборат – 43 који се налази у Војном архиву. У њему су документи који указују на то ко је с ким и када разговарао, али и детаљно разрађен план који говори о томе на који начин треба да се јавност упозна са овим детаљима, и то 20 година касније. То је требало да се прикаже као обична, безазлена ствар, а да се суштина прикрије“, каже Крсмановић.

„Милован Ђилас, Владо Велебит и Коча Поповић су потписали њемачку понуду у којој су изричито изјавили да су четници њихов главни непријатељ и да немају интерес да се боре против Нијемаца“, каже Крсмановић, и додаје, да је то спроведено у дјело обустављањем диверзија на прузи Београд – Загреб, те наредбама Шестој источно-босанској дивизији да се Нијемци не нападају, већ искључиво четници.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *