Култура

Фердинанду споменик у Сарајеву

328157_060402c2_f
Сарајево – Власти Сарајева намеравају да подигну споменик аустроугарском престолонаследнику Францу Фердинанду кога је пре 99 година на улицама тог града убио припадник Младе Босне Гаврило Принцип.

Идеја за слављење окупатора и категорисање Принципа као терористе, несумњиво представља још једно забадање прста у очи Србима у БиХ дошла је са сарајевског Електротехничког факултета и Сарајевске школе науке и технологије чији је власник члан ратног Председништва такозване Републике БиХ и осумњиченик за злочин у Добровољачкој улици Ејуп Ганић.

Све то се ради у оквиру припрема за обележавање стогодишњице сарајевског атентата. Седмодневне свечаности планиране су за јун следеће године у Сарајеву. Предвиђени су бројни концерти и други културни догађаји, бициклистичка трка и долазак бројних страних историчара и публициста који ће говорити о Првом светском рату. У међувремену, више домаћих историчара упозорило је да ће се обележавање искористити да се Срби означе као главни кривци за избијање тог рата.

Информације о постављању статуе Франца Фердинанда недавно је коментарисао и српски премијер Ивица Дачић, који је оценио да таквом споменику није место у Сарајеву.

„Не знам за земљу у којој се споменици подижу окупаторима“, рекао је Дачић.

Председник Српске Милорад Додик у неколико наврата досад је упозорио да се, у причи о обележавању стогодишњице сарајевског атентата, спрема нова подвала на рачун српског народа. Он је упутио отворено писмо у коме наводи да су догађаји који се планирају за следећи јун класично прекрајање историје и њено повезивање са скором прошлошћу БиХ. Он је изразио сумњу у добронамерност целог пројекта.

„Апсолутно сумњам да ће најзначајнији делови тог пројекта бити објективни према Србима и могу да вас уверим да изложбе које се предвиђају пројектом неће бити добро примљене у РС. Када је реч о Сарајеву и његовим намерама, важно је напоменути да је његов градоначелник Иво Комшић приликом представљања тог пројекта нагласио да је „Европа схватила да се највећи сукоб након Првог светског рата догодио управо у БиХ“. Према томе, сматрам да треба ставити упитник над добрим намерама тог пројекта“, навео је, између осталог, Додик.

Покрет Млада Босна

Историчар и професор на Универзитету у Источном Сарајеву Драга Мастиловић каже да када је у питању Гаврило Принцип довољно поменути неке историјске чињенице.
„Тајна ђачка удружења која су оснивана у Босни постепено су се ширила и међусобно тешње повезивала и на тим основама настао је тајни омладински револуционарни покрет Млада Босна. То је више био један омладински покрет, једно стање духа нове генерације младих, револуционарно расположених патриота у БиХ, чији је главни циљ био рушење Хабзбуршке монархије – каже Мастиловић и додаје да је Франц Фердинанд био готово „идеална мета“ јер је био познат по горљивој нетрпељивости према Србима, због чега је био један од највећих заговорника обрачуна са Србијом.“

За почетак виртуелно

Стручњаци за компјутерску графику, окупљени у Сарајево графикс групу под покровитељством Ејупа Ганића, недавно су у оквиру пројекта Виртуелни музеј Сарајевског атентата направили виртуелну реконструкцију Сарајева из периода после атентата, а у првом плану је некадашњи споменик надвојводи Фердинанду и његовој супрузи Софији. Овај споменик подигнут је 1916. године у непосредној близини самог места атентата, односно на левој обали Латинске ћуприје или Принциповог моста, а уклониле су га власти бивше Краљевине СХС одмах после завршетка Првог светског рата.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *