Култура

БГ: Отворена изложба о Стефану Немањи

033319

У Народном музеју у Београду, вечерас је отворена изложба „Завети и поруке. Стефан Немања – девет векова“, поводом 900 година од рођења родоначелника лозе Немањића.

Владавина Стефана Немање у другој половини 12. вијека означила је период настанка и утемељења српске средњевјековне државе и оставила је дубок траг у српској култури, просвјети, религији и умјетности.

„Био је динамичан, вјешт, политичан, државник, али истовремено духовно високо узрастао владар који је живот завршио на данас необичан начин, добровољним повлачењем, одласком у манастир, са супругом. Он је тиме дао примјер својим насљедницима“, рекао је државни секретар у Министарству културе и информисања Дејан Ристић, отварајући изложбу.

Његова градитељска дјелатност је „импресивна и представља драгоцјен сегмент, не само националне, већ и европске и свјетске културне баштине, а нама дарује радост што посједујемо Студеницу и Хиландар“, истакао је Ристић.

„Драгоцјене су и његове поуке, записане у житијима, које указују на неопходност духовног узрастања, човјекољубља, праштања и јединства у једној нацији“, која је тада била у настајању, а те поуке су од изузетне вриједности и у ово време, каже Ристић.

Он је додао да ће овом приликом моћи да се види и Мирослављево јеванђеље, „које се коначно вратило кући“.

Епископ Андреј пренио је срдачне поздраве и очинске молитве патријарха Иринеја и одржао бесједу о Стефану Немањи – Светом Симеону Мироточивом.

Велики жупан Рашке, рекао је он, био је творац моћне српске државе, родоначелник династије Немањића,

„дубоко побожан човјек, човјек велике вјере и љубави, утемељивач Српске православне цркве, подизао је значајне задужбине, знајући да се држава темељи на народу, а да је свештенство њена духовна снага“.

Владао је од 1180. до 1196. када се одрекао престола и повукао као монах у Студеницу, а затим на Свету Гору, гдје је са сином Растком (Светим Савом) подигао Хиландар. „Тамо је живио смерно и кротко као истински послушник јеванђеља. Упокојио се 1200, а црква га је канонизовала 1201. године“, подсетио је епископ.

Поставка обухвата 23 копије фресака из српских средњовековних манастира и 85 оригиналних средњовековних предмета из богатог фонда Народног музеја који свједоче о развоју умјетности и културе у вријеме владавине Стефана Немање и његових насљедника.

Посетиоци имају прилику да први пут виде два оловна печата Стефана Немање, а изложени су и предмети из 12. вијека пронађени на локалитету Рас, као и накит пронађен у некрополама.

Поново се приказује Мирослављево јеванђеље које је актом Народне скупштине из 1979. проглашено за културно добро од изузетног значаја, а затим 2005. године уписано у Листу свјетске културне баштине Унеска. Од 2001. је излагано само пет пута, посљедњи пут 2006. године.

Изложба ће трајати до 23. фебруара наредне године.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *