Фото и Видео

Косово – Можете ли да замислите?

„Косово – можете ли да замислите“ („Kosovo – Can you imagine?“) је документарни филм канадског режисера Бориса Малагурског о Србима који живе на Косову и кршењу њихових људских права.

Већина косовских Срба је етнички очишћена од стране Албанаца који чине већину на Косову. Косово је било под управом Уједињених Нација од 1999. када је НАТО бомбардовао Србију 78 дана како би спречио обрачун са албанским етничким сепаратизмом на Косову. У годинама које су уследиле након рата, хиљаде Срба је било протерано из својих домова, киднаповано и убијено. Њихове куће, културна и религиозна места била су спаљена и уништена. Косово је колевка Српске државности, културе и религије. Већина важних Српских цркава је на Косову. Већина косовских Срба је интерно расељена, неки од њих живе у малим контејнер-камповима, у гетима, све то у срцу Европе у 21. веку. Пратимо приче неколико Срба који су били жртве националистичке и иредентистичке идеологије која за циљ има стварање етнички чисте албанске државе Косово. Срби на Косову немају основна људска права. Бићете шокирани када сазнате с каквим насиљем се свакодневно суочавају.

Борис Малагурски је рођен у Југославији 1988. Добитник је више награда за режију. Поводом ситуације на Косову, изјавио је да “не може да верује да се тако нешто дешава у 21. веку. У доба када се људска права узимају здраво за готово на западу, косовски Срби се боре за најосновнија људска права. Ситуацију чини још ужаснијом чињеница да Косовом управља међународна заједница и да се све ово дешава пред њеним носом. Заиста је ужасно, питам се да ли политичари земаља чије су трупе на Косову знају како међународна заједница не успева да обезбеди миран и достојанствен живот не-албанским етничким групама у такозваном ‘мултиетничком Косову’. Надам се да ће овај филм охрабрити људе да постављају питања и да спроводе независна истраживања о томе шта се на Косову дешава, као и да покушају да промене ствари на боље и помогну онима који су беспомоћни“.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *