Вијести, Мишљења, Регион

Синдикат високог образовања Србије: Студенти не могу бити непријатељи државе, имају нашу пуну подршку

Синдикат високог образовања Србије – СВОС обраћа се представницима власти, академској заједници, студентима, као и целокупној јавности, у нади и вери да имамо заједнички циљ и интерес.

1. Верујемо да студенти, у броју и енергији коју показују, нису и не могу бити непријатељи државе. Њихова ангажованост и истрајност у захтевима за функционисањем институција у складу са законом и доследним санкционисањем сваког облика насиља, имају нашу пуну подршку.

Српски синдикат високог образовања

Са жаљењем констатујемо да, и након пуна четири месеца, изостају одговарајуће реакције надлежних институција које би водиле ка смиривању тензија и проналажењу решења. Напротив, сведочимо наставку инцидената, порасту физичког и вербалног насиља, као и озбиљним случајевима угрожавања безбедности.

Управо зато, са дубоком забринутошћу изражавамо протест против даљег ширења физичког и вербалног насиља, које, упркос јасним и оправданим захтевима за одговорност и законито поступање, наставља да угрожава безбедност и достојанство студената.

2. Верујемо да академска заједница и запослени на факултетима, који су одговорно и легитимно подржали студентске захтеве, не могу и не смеју бити третирани као непријатељи друштва. Њихова улога је кључна за очување знања, али и изражавање слободног и и критичког мишљења. Најоштрије осуђујемо све мере којима се угрожава право на зараду запослених у високом образовању, као и све учесталије појаве јавног омаловажавања професора и сарадника. Такви поступци озбиљно нарушавају достојанство професије, дестабилизују институције и подривају углед образовања у целини.

Посебно упозоравамо на правну и институционалну спорност измене Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета, донете без консултација надлежних тела, што отвара питања у погледу њене законитости. Додатно, изменом Уредбе, којом се драстично смањује време, а самим тим и вредност научноистраживачког и уметничког рада, урушава се не само унутрашња структура радне обавезе наставника, већ и сам концепт савременог универзитета. Последице оваквих измена биће драстично смањење квалитета и обима научних резултата, угрожавање учешћа у међународним пројектима, пад академске репутације и деградација универзитета на ниво образовне установе без истраживачке функције. Посебно указујемо на тежак положај асистената и млађих сарадника, чија је егзистенцијална сигурност овим мерама озбиљно угрожена, што отвара простор за њихов одлазак из академске заједнице, чиме се дугорочно урушава кадровски потенцијал и будућност високог образовања.

Управо зато, захтевамо стављање ван снаге Уредбе која на репресиван начин санкционише наставнике и сараднике на факултетима у блокади.

Само сложно и без страха

Само љубав

3. Верујемо да нам је заједнички интерес да факултети функционишу неометано, у корист студената чије образовање представља темељ будућности друштва. Сваки корак у том правцу има нашу пуну подршку!
Од самог почетка блокада, као репрезентативни синдикат јасно смо истакли да је одговорност свих актера, власти, академске заједнице и студената, пре свега успостављање комуникације и хитно обезбеђивање услова за нормализацију рада високошколских установа. То подразумева конкретне кораке ка испуњењу свих студентских захтева као и поштовање права на слободу мирног окупљања и изражавања.

СВОС – Српски синдикат високог образовања (Фото: Медиа центар Ниш)

Подржавамо представнике факултета и универзитета, као и целокупну академску заједницу, у досадашњим активностима, и молимо да у јединству и солидарности и у наредним данима доносе одлуке од изузетног значаја за све студенте и запослене на високошколским установама.

Уверени смо да су одговорност, солидарност и институционална сарадња највиши облици родољубља.
Као репрезентативни синдикат у високом образовању изражавамо спремност да активно учествујемо у свим облицима дијалога који воде ка системским решењима и дугорочном унапређењу високог образовања.

24. март 2025. године

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *