Култура

Скандал на овогодишњем Сајму књига у Београду: Рампа за истину о Сребреници

363539_sajam-knjiga4-beta-e.-v.-ev_f

Београд – Историјском пројекту Сребреница, невладиној организацији из Холандије која се супротставља „званичној верзији“ ратних дешавања из 1995. године, после четири године успешног наступа, забрањено је „из превентивних разлога“, учешће на овогодишњем Сајму књига у Београду.

У званичном образложењу стоји да је учешће забрањено због „кршења Општих правила“, али и посебног позива излагачима да се „уздрже од текстова и иступа којима могу бити увређена верска, национална, лична и остала права грађана“.

Стефан Каргановић, директор Историјског пројекта Сребреница каже да је забрана „врхунски скандал“.

„Симболично, одлука о забрани на овогодишњем сајму који се одржава под слоганом Простори слободе, добили смо 5. октобра, на годишњицу демократских промена у Србији. Уколико та „слобода и демократија“ значе забрану свих што не мисле исто, онда требамо озбиљно да се забринемо за судбину Србије“, каже Каргановић и додаје да се одмах обратио протестним писмом амбасади Холандије, где је његова организација регистрована, а затим и Одбору Сајма књига тражећи објашњење.

„До данашњег дана нисам добио ни слово одговора од челника Сајма, мада смо последњих пет година међу запаженијим излагачима, посебно због низа књига, публикација и зборника радова низа светских интелектуалаца који предочавају сасвим другојачију истину о рату у БиХ, а посебно о догађајима у Сребреници у односу на „званичну верзију“ по којој је тамо почињен геноцид, а Срби су искључиви кривци за све ратне злочине“, објашњава Каргановић.

Међутим, организатори овогодишњег Сајма књига веома брзо су одговорили на питања „Вести“ објаснивши да је Историјском пројекту Сребреница забрањено учешће због „прошлогодишње политизације догађаја“.

„На њиховом штанду је, на Сајму књига 2012. године организовано потписивање петиције против Наташе Кандић. Сајам књига мора бити манифестација издавача и организатор не сме да дозволи политизацију тог догађаја“, стоји у писаном одговору у коме се још каже да је ова организација на време била упозорена да Сајам књига мора да остане културна манифестација, а не политичка арена.

„Важно је нагласити да Историјском пројекту Сребреница није забрањено учешће због садржаја излагачког материјала, о чему сведочи и њихово претходно четворогодишње излагање, како се то жели у јавности представити, већ искључиво због правила које су регулисана наведеним актом“, стоји у одговору „Вестима“.

Каргановић потврђује да је на штанду Пројекта заиста потписивана петиција, али тврди да то није рађено против директорке ФХП, већ против њене иницијативе да Србија буде члан Регионалне комисије за утврђивање истине о ратним злочинима (РЕКОМ).

„Њена НВО је организовала потписивање петиције да Србија постане део Реком, а наша, као одговор, потписивање петиције против, сматрајући да су и једна и друга акција легитимне. Међутим, организатори Сајма књига су нам после два дана рекли да је потписивање те петиције у оквиру ове манифестације мимо прописа и ми смо је одмах обуставили. Био сам убеђен да је та прича завршена, али изгледа да није и да смо сада кажњени или ретроактивно или превентивно. Ко зна, могуће да су о томе одлучивали људи који имају натприродне моћи па знају да бисмо и ове године организовали потписивање те петиције. Али, шалу на страну, мислим да је овде у питању нешто много озбиљније што надмашује и ову забрану и Сајам књига, а тиче се намере или налога Србији да прихвати „званичну верзију“ рата у БиХ, а посебно догађаја у Сребреници“, сматра Каргановић.

Објављено 15 издања

Историјски пројекат Сребреница ове године на Сајму књига је требало да се представи са 15 нових издања, од којих је, према Стефану Каргановићу посебно значајно америчко издање књиге „Деконструкција једног виртуелног геноцида“, „Сребреница – службена лаж једне епохе“, „Сребреница – фалсификат историје“, пуковника Војске РС Ратка Шкрбића и зборник групе интелектуалаца „Однос према српским жртвама у сукобима током 20. века“.

Акција: Пишите Ожеговићу

Историјски пројекат Сребреница је као реакција на забрану учешћа на Сајму књига позвала све издаваче, али и грађане Србије да „затрпају“ мејл председника Одбора Сајма књига, Жељка Ожеговића.

„Искуство издавача Историјски пројекат Сребреница је порука и упозорење свима вама. Следеће године на вас може доћи ред да вам се забрани учешће на Сајму књига и онемогући контакт са вашим читаоцима и колегама“, стоји у образложењу слања мејлова Ожеговићу.

Ђ. Баровић / Вести

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *