Вијести, Регион

Влада националног спаса једини излаз

У Тузли је покренута иницијатива за формирање експертске владе, или како се то некада звало владе националног спаса. Економисти вјерују да је то једино рјешење у овом тренутку док су правници скептични.

Протести У Сарајеву

Протести У Сарајеву

Привредници Тузланског кантона (ТК) предочили су неке од конкретних захтјева с циљем побољшања свеукупног стања у кантону, али и у цијелој земљи. Идеја је да се формира влада коју би сачињавали експерти из разних области и која би искључиво радила за добробит грађана. Фарук Ширбеговић, члан Економско социјалног савјета ТК, али и један од најуспјешнијих привредника у земљи, каже да се прво мора дефинисати ко ће сачињавати ту владу: „Треба изабрати владу која ће бити попуњена онима који желе да допринесу да се стање поправи, а који нису страначки обојени. Садашња ситуација говори да стање није добро. Сви су занемаривали економију и били социјално неосјетљиви. Главни циљ те нове владе је подстицај у запошљавању и подстицај новим привредницима.“

Држава пљачка народ

Идеја је добра, слажу се многи економисти, али и привредници. Дуљко Хасић из Спољнотрговинске коморе БиХ каже да је са аспекта тренутне ситуације то најбоље и једино рјешење: „Формирање експертске владе или владе спаса се заиста намеће као једини излаз и једино рјешење у овом тренутку.

Влада или владе спаса на свим нивоима у БиХ требале би свакако имати мање министарстава и мање службеника, али који би били ефикаснији од садашњег огромног административног апарата који је тотално неучинковит, напомињу експерти. Додају да би Влада могла прве резултате имати већ кроз неколико мјесеци, а пуни ефекат би се постигао кроз двије године. Економиста Алекса Милојевић тврди да постоје рјешења и она се управо могу реализовати кроз такву организацију, односно кроз владу спаса. „Просто је невјероватно како ова власт 20 година влада, а не зна да отвори предузеће, него само зна да распродаје и да се задужује. Сигурно да постоје људи у БиХ који су у стању да направе нови модел владања и да изађемо из кризе. Врло лако и врло брзо.“

Милојевић упозорава да се мора ријешити систем приватизације и доћи до масовне акционарске својине као јединог начина доласка до крупног предузећа: „Свједоци смо да, од када је направљена ова приватизација и привреда предата у руке појединаца, држава не ради ништа друго већ пљачка народ и та богатства преноси појединцима, надајући се да ће они покренути привреду, што је грешка.“

На првом мјесту интереси грађана

Због тога би влада спаса била сачињена од нестраначких људи, тачније људи који ће радити у интересу грађана, а не у интересу појединих центара моћи, како се истиче. Ширбеговић се слаже са констатацијом да је данас у БиХ тешко пронаћи људе који нису симпатизери ниједне странке, али је битно да они не раде за њихове интересе, већ за интересе грађана: „Није битно да ли ће неки члан владе бити симпатизер неке странке, али треба да му буде на првом мјесту посвећеност, да се стање побољша. И то треба да буде главни циљ те владе.“

Приједлог је да се у овом тренутку та влада или владе формирају у кантонима гдје је то неопходно, па и на федералном нивоу, јер би за све друго била потребна промјена Устава. Ширбеговић очекује скоро формирање те владе у Тузланском кантону: „Наш је приједлог да се та влада изабере у наредних 15-ак дана, прије свега да ту буду људи који желе да се баве тиме. Ми желимо да дођу најбољи. Волио бих да због обавеза то буде неко други, али уколико би било потребно прихватио бих дио одговорности и одрекао бих се сваке надокнаде. Али за све то морамо имати подршку да ће резултати ускоро бити видљиви.“

Проблем уставне могућности

На крају се намеће питање: Да ли је формирање такве владе, дакле експертске или владе спаса могуће према уставу и на који би начин то функционисало у пракси? Омер Ибрахимагић професор Уставног права из Сарајева каже да ниједан устав у БиХ не познаје тај вид организовања: „Обично је у другим земљама дефинисана влада у техничком мандату за разлику од БиХ. То може бити само препорука неке групе, или грађана, скупштини кантона да у формирању нове владе води рачуна о томе да за министре именује лица која су експерти за поједине области, а који би помогли да се побољша ситуација у друштву. Међутим проблем је што партије имају своје људе, који су некомпромитовани у разним областима. Према томе могла би се таква влада формирати и вољом странака, па се поставља питање да ли би то било то“, закључује Ибрахимагић.

Извор:  Дојче веле, Драган Максимовић

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *