БEOГРAД – У центру Београда данас су се окупили противници генетски модификоване хране да би дали подршку данашњем „глобалном маршу против Mонсанта“, мултинационалне компаниjе коjа jе наjвећи произвођач генетски модификованог семена, коjи се одржава широм света.
Скуп на Tргу Републике су органиозовали грађани у склопу удружења „Здрава земља“ како би пружили подршку становницима земаља из коjих долазе биотехнолошке корпорациjе у борби за здраву храну, казала jе Танјугу Биљана Грба, jедан од оснивача „Здраве земље“.
„Oво ниjе протест против jедне корпорациjе, већ начин да слободни грађани изразе вољу да имаjу слободу избора семена и производњу здравствено безбедне хране“, истакла jе Грба.
Oна тврди да jе у Србиjи присутан велики броj биотехнолошких корпорациjа коjе тренутно не продаjу генетски модификована семена, али чекаjу прилику да изнесу своjе узорке на тржиште уколико дође до промене Закона о генетски модификованим организмима, и буде дозвољен увоз и промет такве робе.
Желимо да обезбедимо здравствено безбедну храну и боље здравље за наше грађане, jер jе Србиjа у европском врху по разним болестима, казала jе Грба, додаjући да Србиjа своjу прилику треба да тражи управо у брендирању здраве, органске хране, коjа ниjе генетски модификована.
Oна jе истакла да jе у овом тренутку потребно да грађани Србиjе буду обавештени о штетности генетски модификованих организама (ГMO), па да онда на основу своjе здраворазумске спознаjе донесу одлуку.
Jедна од учесница протеста Mара Kерн казала jе Танјугу да дозвола увоза ГM семена представља економску пропаст за сваку земљу, jер на таj начин губи суверенитет над семеном.
„Нећемо да нико одлучуjе коjим ћемо семеном да сеjемо наше њиве. Хоћемо да наша земља контролише своjе њиве и храну“, поручила jе Kерн, оценивши да jе реч о „тихоj окупациjи“.
У исто време, на грађанску инициjативу, организовани су скупови и у Нишу и Новом Саду.