НАПОМЕНА: Овај текст је намењен свима који желе да и путем Интернета буду максимално видљиви на српском тржишту.
ИЗ УГЛА ГУГЛА о националним доменима
Међу корисницима Интернета у Србији постоје погрешна предубеђења о односу Гугл (Google) претраживача према домаћим интернет доменима .СРБ и .RS, као и према сајтовима чији је садржај ћириличан. Наиме, влада заблуда да су ти домени и такви сајтови лошије позиционирани у односу на оне који имају међународне домене (.COM, .ORG, .NET…) и текстове написане латиницом. Све то је једноставно нетачно!
Да ли знаш да Гугл, када претражујеш из Србије:
- у 97% свих претрага приказује резултате са сајтовима намењеним локалном, српском тржишту?
- равноправно третира појмове ћирилично и латинично описане, без обзира на то којим писмом си уписао тражени појам?
- у резултатима претраге даје предност сајтовима на локалним, националним интернет доменима, као што су наши .СРБ и .RS?
Све ово је потврђено бројним примерима, из релевантних извора, доступних свима на Интернету.
Неке од ових тврдњи можеш одмах и сам да провериш. Посебно је занимљиво да упоредиш резултате претраге на Гуглу за исти појам када то радиш из Србије и из иностранства. Видећеш да су резултати прилагођени локалном језику и локалној територији за коју су одређени сајтови намењени. За Гугл је, иначе, званично писмо за српски језик – ћирилица, што можеш да видиш и на њиховим странама које су преведене за кориснике у Србији.
А ево шта кажу званичници из Гугла и познати интернет стручњаци:
Локална претрага
У опису Гуглове бесплатне услуге “Места за предузећа”, то јест “Places for Business”, између осталог тврде и следеће:
97% корисника тражи локална предузећа онлајн
(97% of consumers search for local businesses online)
Извор: http://www.google.rs/business/, http://marwickmarketing.com/the-importance-of-google-places-for-businesses/
НАПОМЕНА: Ако ти интернет читач (browser) није локално подешен, текст ће се приказати на енглеском језику.
Национални домени
Сајт Domain Name Wire се у свом чланку о националним интернет доменима као најбитнијем фактору за Гуглово одређивање територије којој је сајт намењен, позива на Мета Катса (Matt Cutts), шефа Webspam тима у Гуглу, и каже да, ако циљаш конкретну државу, треба да користиш национални интернет домен (ccTLD):
Циљано ка одређеној држави? Узми свој национални домен.
(Targeted a specific country? Get your ccTLD.)
Извор: www.domainnamewire.com/2010/05/18/cctld-most-important-factor-in-google-location-determination
На питање “Да ли можете да поређате по важности параметре који утичу на то да одређени сајт Гугл види као сајт из одређене земље?”, Мет Катс је навео три најважнија параметра:
- ccTLD (национални домени, као што су наши .RS и .СРБ)
- Геотаргетирање у Webmaster алату (подешавања на www.google.com/webmasters)
- IP адреса (показује локацију сервера на ком је сајт хостован)
Исти приоритет националним доменима даје и сам Гугл на свом званичном сајту, у делу који се бави вишејезичношћу на Интернету и усмереношћу садржаја сајта ка одређеној држави:
Циљање одређене државе садржајем сајта
(Targeting site content to a specific country)
Извор: https://support.google.com/webmasters/answer/182192?hl=en#2
Геотаргетирање
О геотаргетирању, то јест усмерености веб сајта на одређену територију, Џон Милер (John Mueller), Webmaster Trends Analyst у Гуглу, каже следеће:
“Уопштено говорећи, ми користимо националне интернет домене (ccTLDs) за геотаргетирање, што значи да се трудимо да им дамо мало већу тежину у резултатима локалне претраге, ако наши алгоритми процене да су релевантни.”
Боље локално позиционирање на Гуглу
Ен Кенеди (Anne Kennedy) из Webmarketing Today, у свом чланку даје осам савета како да постигнеш боље рангирање на Гуглу за земљу чијим се становницима обраћа твој сајт.
Како да кажете Гуглу коју земљу циљате
(How to Point Google to the Country You’re Targeting)
Извор: www.webmarketingtoday.com/articles/kennedy-country-specific-signals
Укратко, треба да користиш националне интернет домене, да сајт буде написан на локалном језику, да даш информацију о својој локацији… Ен Кенеди каже да је “адреса вашег сајта прво парче кода које Гуглов алгоритам види” и “да је добра идеја да региструјете национални домен за сваку од земаља где намеравате да послујете… и да тако спречите своју конкуренцију да то уради”.
Закључак
Интернет претраживач Гугл почиње претрагу по сајтовима од њихове веб адресе, односно од интернет домена садржаног у њој. Ако је то локални домен, на локалном језику и локалном хостингу, сајт ће имати веће шансе за боље позиционирање у резултатима претраге.
Компаније се на локалним сајтовима обраћају локалним потрошачима на локалном језику и писму, формирају локалну понуду сходно локалним обичајима и локалној куповној моћи, нуде попусте и промоције у складу са локалним празницима… Зато је на сваком локалном тржишту потребно имати сајт на локалном, националном домену, као што су .RS и .СРБ у Србији.
Сви највећи светски брендови су у Србији већ присутни на нашим националним доменима, па и сам Гугл (www.google.rs).
Извор: http://www.domen.rs/iz-ugla-gugla-o-nacionalnim-domenima/
Вијести о овоме: Зар Гугл не поштује само међународне прописе и стандарде? Један језик – једно писмо. Зар то не покушава и Монтенегро? Да измисли нови језик – црногорски и напусти вишевековно српско писмо – српску ћирилицу, којом је писао и Његош? Или то све није истина? Видите свитак Чувара ћирилице, о стандарду који је потписала и Србија и Хрватска о такозваном бившем измишљеном српскохрватском језику: