Вијести, Спорт

Нигерија послала БиХ кући

Нигерија послала Босну и Херцеговину кући

Репрезентација Нигерије савладала је Босну и Херцеговину минималним резултатом и оставила „Змајеве“ без осмине финала.

Нигеријци су голом Питера Одемвингија послије пола сата игре забиљежили прву побједу на СП од 1998. године и дошли на корак од друге фазе такмичења.

Непосредно прије гола Одемвингија БиХ је поништен регуларан гол Едина Џека, због непостојећег офсајда. Међутим, „Змајеви“ су били немоћни у наставку, тешко су стизали до шанси, али је Џеко у надокнади времена промашио два зицера за реми.

Аргентина је са двије побједе у осмини финала, док Нигерија, која игра са „Гаучосима“ у посљедњем колу, мора да навија за БиХ против Ирана, ако жели даље.

Дуел Нигерије и БиХ у Кујаби почео је обећавајуће, офанзивном игром оба тима, али без конкретних акција и опасности по оба гола. Нигеријци су били опаснији у првих 20 минута, Одемвинги и Онази су добро шутирали са дистанце, али је лопта завршила или поед гола, или одбраном Беговића.

Од 20. минута разиграла се и БиХ, која је послије једне сјајне акције кроз средину стигла до гола. Џеко је добио савршен пас и лако савладао Дауду, али су му судије са Новог Зеланда поништиле погодак. Успорени снимак је показао да нападач Манчестер Ситија није био ни близу офсајда у тренутку додавања лопте.

Само неколико минута касније Џеко је опет изашао испред Ењаме, сада је имао ривала на леђима, али је он добро шутирао. Ипак, голман Нигерије сјајно брани ударац и спасава гол. А онда, у 29. минуту Нигерија стиже до гола за побједу.

Емануел Еменике је сјајно прошао по десној страни, издржао дуел са Емиром Спахићем и намјестио зицер Одемвингију који је лако савладао саиграча из Стоука Беговића.

У самом финишу полувремена Беговић спасава БиХ након соло-продора Ахмеда мусе, док с друге стране Џеко пропушта добру шансу, шутира преко гола.

У другом полувремену БиХ је кренула офанзивно, али за 15 минута није створила ни једну конкретну гол шансу. Тада „Змајеве“ стиже умор по спарном времену у Кујаби и Нигерија преузима конролу.

Креће канонада ка голу БиХ, али сјајни Беговић брани шутеве Бабатунде и Еменикеа, који не користи ни шансу са ивице петерца. Сушић уводи два појачања у тим, Ибишевића и Салиховића, али се тандем из Бундеслиге није снашао.

Када је дјеловало да више нема шансе да запријети ривалу, БиХ стиже до двије најбоље шансе на утакмици, у надокнади времена. Оба пута главни актер био је Един Џеко, који оба пута са свега неколико метара шутира у голмана Ењеаму, а једном се лопта одбија и погађа стативу, али не улази у гол.

На крају остаје 1:0, Нигерија првом побједом послије 16 година на корак од осмине финала, БиХ још чека први бод.

Извор: Глас Српске